> Jak dokonać wyboru?
Już wiesz że w Twoim domu zamieszka pies, masz wybrane kilka ras i wydaje się że wiesz o nich wszystko. Decydujesz się skontaktować z hodowcą, a on zadaje Ci kluczowe pytanie. Chcesz szczeniak czy dorosłego psa? Oczywiście dzieci zauroczone wizją nowego mieszkańca wzięły by każdego czworonoga którego w tym momencie ujrzą, ale tak naprawdę nad wyborem trzeba się dłużej zastanowić.
> Czy jesteście gotowi na szczeniaka
Szczeniaczki są wspaniałe, słodkie, kochane i… niestety nie wychowane. Z jednej strony może to być zaletą, z drugiej poważną wadą. Mały psiak wymaga więcej troski i czasu, a jeśli nie zdążymy się uporać z przeszkoleniem w określonym czasie skutki mogą być nieodwracalne, ewentualnie trudne do naprawy. W przypadku niektórych ras wyrosną psy niesforne, ale da się z nimi żyć. Gorzej, jeśli brak ułożenia przełoży się na dominację, co jest szczególnie niebezpieczne jeśli mamy małe dzieci. Co prawda większość zwierząt jest wrażliwa i zarówno koty jak i psy chowane z milusińskimi są w stosunku do nich opiekuńcze, jednak nie można zagwarantować że w którymś momencie tarmoszenie za uszy czy ogon nie spotka się z agresją. Pamiętaj także że każdy szczeniak kiedyś przestanie nim być, jeśli wybrałeś dużą rasę może to być uciążliwe.
Na pewno ogromną zaletą z wzięcia małego psa jest brak jego nawyków, lęków i przyzwyczajeń. Jeśli prowadzisz nietypowy tryb życia i wiesz że to ma być stały kompan, bez problemu się przyzwyczai. Mawia się nawet że pupile upodabniają się do opiekunów i wychowane od maleńkości naprawdę wykazują tę cechę. Przy odrobinie samozaparcia i cierpliwości pies może być opiekunem dla dziecka, żyć w zgodzie z gryzoniami domowymi a nawet być podróżnikiem.
> Dorosły pies, duże potrzeby?
Jeśli koniecznie chcesz mieć psa ale nie masz na tyle czasu aby go właściwie wychować, warto rozważyć adopcję dorosłego. Starsze niż dwuletnie praktycznie już nie rosną, więc jeśli dasz dom małemu pieskowi to on taki już zostanie. Przeważnie w tym wieku jeszcze bez problemów można nauczyć wiele rzeczy, przynajmniej tych najbardziej przestrzeganych. Niestety, na pewno będą już też pewne nawyki dlatego w początkowym okresie bardzo ważna jest obserwacja. Może okazać się że plama na podłodze, albo notoryczne piszczenie jest pozostałością nerwicy po poprzednim właścicielu. Taki pies wymaga więcej miłości połączonej z troską ale jeśli nabierze pewności i poczucia bezpieczeństwa, odruchy spowodowane stresem powinny bezpowrotnie zniknąć.
Czy warto mieć w domu zwierzątko?
> Różnice w przygotowaniu mieszkania
Każde przybycie nowego mieszkańca to stres, zarówno dla niego samego jak i domowników, zwłaszcza innych zwierząt. Konieczne jest dostawienie nowych miseczek, legowiska, zabawki a dla szczeniaka dodatkowo kuwety. Proces aklimatyzacji jest zależny od charakteru ale przeważnie im młodsze zwierzę tym bardziej ciekawe i szybciej chce poznać otoczenie. Są także bardziej rozchwytywane przez co samoistnie się zadomawiają.
W przypadku dorosłych psów może być o wiele trudniej. Warto pomyśleć o transporcie w klatce kernelowej i pozostawieniu jej chociaż na jakiś czas. W chwilach zagrożenia czy niepewności pies będzie mógł do niej wrócić. Dla większego spokoju można przykryć ją częściowo kocem.