Zakup psa podobnie jak adopcja powinny być dobrze przemyślane. Przy wyborze czworonoga warto kierować się nie tylko sercem, ale i rozsądkiem. Jeszcze przed sprowadzeniem pupila do domu należy zdecydować o jego płci. Pomiędzy psem a suką istnieją różnice, które mogą mieć wpływ na przyszłe relacje.
Jak wybrać płeć psa?
Pies czy suka? To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych właścicieli czworonogów. I chociaż rasa determinuje pewne cechy charakteru, to jednak płeć ma duże znaczenie. Warto wcześniej przemyśleć ten aspekt i świadomie podjąć decyzję, która wpłynie na przyszłe życie czworonoga i właściciela.
Pies
W większości przypadków pies tej samej rasy jest większy i silniejszy niż suka. Zakłada się też, że samce w mniejszym stopniu zżywają się ze swoimi opiekunami, jednak nie jest to takie oczywiste. Psy, pomimo że są bardziej niezależne, mogą wykazywać równie silne przywiązanie do swojego właściciela, jak suki. Wpływ na to ma usposobienie i charakter psa, wychowanie i sam opiekun. Troskliwy, zrównoważony i dobrze traktujący zwierzę człowiek nawiążę dobre relacje ze swoim podopiecznym niezależnie od jego płci.
Wybierając psa na swojego towarzysza, warto jednak mieć świadomość, że samce po ukończeniu pierwszego roku życia mają w zwyczaju znaczenie terenu. Jest to zachowanie w pełni naturalne i trudno będzie je wyeliminować. W ten sposób zaznaczają granice swojego terytorium i sygnalizują swoją obecność. Jeżeli dysponujesz ogrodem, w którym są kwiaty i inne nasadzenia powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że mogą, uleć zniszczeniu. Podlewane moczem kwiaty i krzaki z czasem żółkną i więdną.
Psy częściej niż suki czują potrzebę dominacji, co może być problematyczne szczególnie u osobników dużych ras. W przypadku niewykastrowanego zwierzaka, zwłaszcza jeżeli wyczuje sukę z cieczką, agresja może wzrastać, a pies może próbować ucieczki. Popęd seksualny u zwierząt często jest przyczyną, dla której zwierzęta oddalają się z miejsca zamieszkania. Niedopilnowane ulegają różnym wypadkom i często giną.
Jeżeli zdecydujesz się na psa i wiesz, że nie będzie on reproduktorem, wykastruj go. Kastracja eliminuje ryzyko zachorowania na guza jąder, zmniejsza ryzyko wystąpienia przepukliny odbytu i guzków oraz pomaga zapobiegać problemom z prostatą. Wykastrowane we wczesnym okresie psy wykazują mniejszą agresję, raczej nie są zainteresowane wałęsaniem się i pogonią za sukami i mają mniejsze skłonności do znaczenia terenu moczem.
Rany kąsane od zwierząt – jak zareagować?
Suka
Agresywne zachowania zdarzają się wszędzie. Pomimo że suczki z reguły są spokojniejsze i łagodniejsze to i tu wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji zwierzęcia oraz od stopnia jego socjalizacji.
Decydując się na sukę, warto być przygotowanym na fakt, że 1-2 razy w roku u suk występuje cieczka. W tym czasie pojawia się krwawienie z dróg rodnych, które trwa ok. 21 dni. Suka płodna jest tylko przez 4-5 dni jednak wydzielina może utrzymywać się nawet do 28 dni. W tym czasie zmienia się jej zabarwienie i konsystencja, a zwierzę może mieć wahania nastrojów.
Podczas cieczki spokojne dotąd zwierzę może zmienić swój charakter. Zrównoważone na co dzień suki stają się drażliwe, nadpobudliwe i agresywne. W tym czasie należy je szczególnie pilnować, żeby nie oddaliły się w poszukiwaniu partnera. Hormony wpływają na zwierzęta w różny sposób. Energiczne dotąd suki mogą być apatyczne i ospałe, a te spokojne stają się nieznośne i trudne do opanowania.
Żeby zapobiegać tego typu sytuacjom, warto sterylizować suki, które nie są przeznaczone do rozrodu. W ten sposób eliminujemy ryzyko związane z niechcianą ciążą, ograniczamy możliwość wystąpienia nowotworów sutka, macicy i jajników. Zmniejszamy też prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji dróg moczowych i urojonej ciąży.
W kraju, w którym co roku usypia się tysiące psów ograniczenie ich liczby poprzez sterylizację suk i kastracje samców jest jedynym słusznym i skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym bezdomności tych zwierząt. Niezależnie od tego, jakiej płci będzie przyszły pupil, warto już teraz zdać sobie sprawę z obowiązków, jakie czekają wszystkich właścicieli czworonogów. Tylko świadomy wybór zwierzaka zapewni mu szczęśliwe życie, a właścicielowi da satysfakcję z jego posiadania.