Na pewno od dłuższego czasu albo i od zawsze mówisz do swojego pupila. Spokojnie to nie jest żadne wariactwo. Mówienie do swojego o to pupila jednak i pomaga nam komunikowaniu się ze swoim psim przyjacielem i wzmacnia dodatkowo nasze więzi. Bardzo często ludzie na dworze w domu, czy przy gościach rozmawiają ze swoim pupilem jednak i w sposób bardzo niewłaściwy. Jak również mówić do psa, tak aby jednak miało to swoje pozytywne efekty?
Czy pies jednak rozumie to, co my do niego mówimy i rozumie nasz język?
Jednak i pierwszym naszym pytaniem będzie, czy pies nasz pupil rozumie, właściwie co my do niego mówimy, ale czy też rozumie nasz język? Nie każdy z przedstawicieli psów jest pracoholikiem. Co przez to można jednak zrozumieć? Wiele możliwości były psy na tym świecie gdzie rozumiały, aż ponad 2000 słów. Co przez to można wnioskować? Zdolne psy z tęgim mózgiem są w stanie zrozumieć naszą mowę nawet i pełnymi zdaniami, które są złożone gramatycznie. Jednak i nie każdy pies potrafi, aż tyle słów. Przeciętny pies zrozumie jedynie do 165 słów i nauczy się ich również na pamiętać. Co daje nam na przykład wyłączenie psa komend takich jak:
- Do mnie.
- Do nogi.
- Siad.
- Daj łapę.
Są to i standardowe polecenia większości właścicieli, które i rozumie prawie każdy pies. Jednak i czasem, gdy mówimy, do psa zapamiętuje, inne słowa, które jest w stanie później zrozumieć. Dobrym tutaj przykładem jest nawet rozmowa przez telefon. Wówczas, gdy rozmawiamy przez telefon i mówimy do kogoś takie zdanie jak:
- Dobra poczekaj, za 5 minut idę, na dwór na grilla, kupie kiełbaski i wezmę picie.
Pies nagle zaczyna się cieszyć i skakać. Dlaczego? Dlatego, że pies zrozumiał słowa na przykład jak:
Wówczas, gdy mówisz, często w psiej obecności te trzy słowa wymienione rozmawiając, przez telefon i ich używając pies je rozumie, ale i zarazem pokazuje Ci wtedy, że on też chce wówczas iść, zrozumiał z całego zdania wyznaczone przez Ciebie słowa.
To był, taki przykład jak pies reaguje, na niektóre słowa, które się nauczył przez Ciebie, bo mówiłeś do niego te często słowa. Mam też wielką nadzieję, że rozumiesz ten prosty, ale dość długi przykład.
Jak też i powinny brzmieć różne komendy wydawane przez właściciela psom?
Są niektóre klasyczne sytuacje, w których zawsze wypowiadamy takie zdania. Nie często się to zdarza, ale jednak. Są to zdania takie jak:
- Nie szczekaj, zaraz dostaniesz jeść.
- Nie szczekaj, przecież tu nikogo nie ma.
- Nie ciągnij mnie, bo zaraz mi wyrwiesz palce.
Nietrudno jednak i można się domyślić, że pies jednak i rozumie bardzo mało z naszych takich to też wywodów. Zwłaszcza, wtedy kiedy potworzymy takie zdanie klika razy w nadziei takiej, że odpowiednia ich liczba potworzeń coś może zmienić.
Pamiętaj, że naukowcy już dość dawno odkryli, iż pies ma rozum tylko 3-latka. Dlatego, też i długie złożone zdania nic tutaj nie dadzą i nic nie zmienią. Zanim pies się ich wyuczy i zakoduje, to, co one znaczą, będzie trwać to naprawdę długo. Dlatego też warto wypowiadać bardzo krótkie, ale i proste słowa, które skrócą nasz czas nauki.
Jak behawioryści podpowiadają, że pies nauczy się słowa w kilka dni to zdania złożonego może i uczyć się wiele miesięcy, ale i tak nie ma żadnej 100 procentowej pewności, że on to i tak zrozumie i zacznie się do niego stosować.
Wykorzystuj proste i krótkie słowa takie jak:
Polecany artykuł: Z psem na spacerze – a więc szelki czy obroża?
Czy mówienie do psa jednak sprawi, że taki pies poczuje się o wiele lepiej?
Jednak i dużo osób zastanawia się, czy mówienie do psa sprawi, że taki nasz pupil poczuje się lepiej. Jednak w tej o to chwili wszystkich rozczaruje. Nie ma badań, które jednak i wskazują na to, że pies czuje się o wiele lepiej, wtedy kiedy my do niego przemawiamy. Jednak pamiętajmy, że nasz ton jest właściwie kierunkiem przewodnim dla psa. Wysokie, melodyjne dźwięki, ale zarazem entuzjazm wyrażający się z naszych to gestach słownych pozwoli psu na zrozumienie, w jakim nastroju dziś jesteśmy, ale i pomoże nam zbudowanie o wiele lepszych emocji i relacji z naszym czworonożnym przyjacielem. Traktujmy rozmowę naszą z naszym psem na wzmocnienie naszych więzi, ale i dodatkowy sposób na integrację. Nie oczekujmy od naszego psa, że będzie rozumiał każde jedno nasze zdanie.