Wielu właścicieli psów ma nawyk podkarmiania ich w czasie posiłku, nawet jeśli nie robią tego dorośli to z pewnością dzieci będą uległe na błagalne spojrzenie pupila. Czy taki nawyk na pewno jest dobry i jak często powinno się karmić psa? Jakie konsekwencje niesie niewłaściwe karmienie?
Psia dieta musi być dopasowana do potrzeb
Żywienie powinno być zbilansowane i odpowiednie do rasy, wieku, wielkości, trybu życia a nawet zdrowia. Traktowanie zwierzęcia jak członka rodziny jest dobre tylko w momentach opieki, zabierania w podróże i troskliwym wychowaniu, nie w czasie posiłków. Podkarmianie ze stołu i w czasie przygotowywania potraw rozstraja harmonogram trawienia które u psów jest bardziej złożone niż u człowieka. W odróżnieniu do nas, ich jedzenie trwa krócej, natomiast trawienie zajmuje od kilku godzin do nawet doby, a żołądek jest znacznie mniejszy. To głównie z tego powodu powinno się karmić regularnie i w odpowiedni sposób. W innym przypadku bardzo łatwo doprowadzić do przekarmienia i otyłości, która dla każdego jest szkodliwa. Konsekwencją mogą być choroby stawów, niewydolność oddechowa, podatność na kontuzje i wiele innych. Natomiast niedożywienie może spowodować osłabienie i niską odporność organizmu.
Jak karmić szczeniaki
Młode psy z natury są bardzo ruchliwe i ciekawskie. To że psiak coś gryzie nie oznacza że akurat jest głodny. One potrafią zjadać różne dziwne rzeczy pod kątem ciekawości. Gdy połknięta rzecz w jakimś stopniu im będzie odpowiadać z pewnością to powtórzą. Dlatego właśnie na głowie właściciela jest dostosowanie domu do młodego mieszkańca. Znane są przypadki rozsmakowywania się w środkach czystości, roślinach dekoracyjnych czy meblach.
Tryb życia maluchów narzuca konieczność częstszego karmienia. O tym że zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody nie trzeba nikomu przypominać, jednak dostęp do karmy nie powinien być cały czas. Powód? Jeśli karma będzie smakować, będzie ciągle wyjadana a co za tym idzie przyczyni się do otyłości.
Szczenięta różnych ras rosną w różnym tempie co oznacza że mniejsze psy szybciej osiągają dorosłość, a więc ich żołądki szybciej są przystosowane do rzadszych posiłków. Średnio przez pierwsze 4-6 miesięcy życia powinno się karmić 4-5 razy dziennie. Dobór karmy powinien być nie tylko do wieku ale i upodobań. Gdy pupil wybierze konsystencję i smak, należy zaprzestać eksperymentów. Podawanie takiego samego jedzenia o tej samej porze i w tym samym miejscu, daje poczucie bezpieczeństwa i wyrabia nawyk będący podstawą do prawidłowego wychowania.
Co drażni nasze psy?
Karmienie dorosłych psów
Właściciele udokumentowanych „rasowców” często trzymają się zbilansowanej diety odpowiedniej dla danej rasy. Takie zachowanie jest mocno uzasadnione, gdyż kierowane jest pod kątem utrzymania jak najlepszego zdrowia, witalności i dobrego samopoczucia zwierzęcia. Dorosłym osobnikom starczy 2-3 posiłki dziennie, bez względu czy jest to kundelek czy pies wystawowy. Istotną różnicą jest aktywność. Kanapowce potrzebują mniej posiłku niż ich ruchliwi kuzyni. Przy czym trzeba pamiętać aby nie karmić tuż przed spacerem czy inną zabawą wysiłkową. Właściwy będzie czas około 15 minut po powrocie do domu, lub przynajmniej 2 godziny przed aktywnością. Co jednak zrobić jeśli czworonóg jest strasznym łakomczuchem a zawartość miski znika w oka mgnieniu? Dobową ilość karmy można podzielić na więcej porcji i część z nich podawać w miskach spowalniających jedzenie. To specjalistyczne pojemniki z ogranicznikami które przeszkadzają i nie pozwalają na łapczywe połykanie. Jeżeli pies lubi suchą karmę i ma zdrowe zęby warto rozważyć stosowanie mat węchowych które nie tylko zmuszają do spowolnienia jedzenia ale jednocześnie wyostrzają zmysł węchu i są doskonałą zabawą. Trzeba jednak pamiętać że suche jedzenie jest bardziej kaloryczne i podawać go odpowiednio mniej.